Uwolnij swój mózg od nadmiernego kombinowania

Przestań się zadręczać

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” to propozycja wydawnicza od Christel Petitcollin, która w niezwykle szczegółowy sposób opisuje umysł analityczny, który cały czas dokonuje badań odnośnie podejmowanych decyzji i rozpatruje niezliczone scenariusze wydarzeń, które miały miejsce. Umysł tego rodzaju, który posiada niecałe 10% społeczeństwa nie kategoryzuje niczego ze względu na ważność, nadając tej samej, globalnej rangi każdej rzeczy, o której się rozmyśla. Tego rodzaju podejście do życia najzwyczajniej w świecie męczy, dlatego warto przekuć swoją wadę w zaletę i nauczyć się w jaki sposób w lepszy i pełny sposób korzystać z życia.

Przetwarzane przez nas informacje powinniśmy umieć rozróżniać i myśleć o nich w kategoriach ważnych i błahych – to pierwsza z serwowanych lekcji w tej publikacji. Natarczywość myśli nie sprzyja normalnemu funkcjonowaniu, dlatego autorka wymienia zagrożenia płynące z analitycznego myślenia, na które w głównej mierze składają się problemy zdrowotne – zaburzenia snu, nerwowość, potliwość, a nawet lekkie epizody depresyjne. Jej uwaga całkowicie jest skupiona na medycynie holistycznej i zabiegom naturalnym, prawie w całości odrzucając konwencjonalną psychologię.

Jak podjąć decyzję

Osoby zmagające się z umysłem analitycznym bardzo często nie potrafią podjąć decyzji, obojętnie w jakiej kategorii. Wszystkie wydają się bowiem tak samo ważne – od sporządzenia listy zakupów po wybór chrzestnych dla własnego dziecka. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest myślenie zastępcze. Nie masz pojęcia co na siebie włożyć? Weź pierwszy lepszy ciuch z szafy i nie przejmuj się, w zamian skoncentruj całą swoją uwagę na rozmyślaniu jak zapobiec głodowi na świecie. Używanie umysłu analitycznego do lepszego celu nie jest najtrafniejsze, ale na początek w zupełności wystarczy. Kto wie, może przy okazji faktycznie rozwiążesz jakiś globalny problem ludzkości?

Popęd myślowy, z którym się zmagamy jest ściśle związany z dorosłym życiem jakie prowadzimy. Przyjaciele, praca, miejsce, w którym mieszkamy oraz zajęcia w czasie wolnym w całości kształtują nasze myślenie i sposób rozwiązywania problemów. Poza podejściem musimy zmienić też kilka rzeczy w naszym dotychczasowym życiu i pozwolić sobie na odrobinę spokoju wewnętrznego. Istotne jest również dostrzeganie drobiazgów, które sprawiają, że nasze otoczenie staje się miejscem chętnym do przebywania, pięknieje. Dobrym przykładem jest zwrócenie uwagi w stronę sztuki oraz zastanowienie się nad tym komu poza sobą chcemy pomóc za pomocą tej publikacji. Razem można osiągnąć o wiele więcej, a efekty będą trwalsze.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com